Mediniai langai iš pirmo žvilgsnio yra jaukūs ir paprasti. Dažnai jie įrengiami pirtelėse, nedideliuose lauko namukuose, kaimo turizmo sodybose. Tam tikrais atvejais, juos puikiai tinka įrengti ir butuose, juolab kad gali būti ir patobulintų, padidinto atsparumo sprendimų. Be kita ko, mediniai langai gali būti ne tik gražūs, bet ir praktiški bei tvirti – modernios gamybos technologijos atveria pačias puikiausias, anksčiau niekada nepasitaikiusias galimybes.
Šiame straipsnyje trumpai pasiaiškinsime, kaip reikėtų prižiūrėti medinius langus tam, kad šie išliktų gražios išvaizdos ir tarnautų dar ilgesnį laiką.
Ar mediniai langai reikalauja daug priežiūros?
Taigi, jau išsirinkote medinius langus, viską įsirengėte ir gražiai apipavidalinote. Belieka pasirūpinti tik reguliaria priežiūra, kuri padės išlaikyti gerą langų būklę ir kaip įmanoma labiau išlaikyti jų pirminį grožį. Gera naujiena ta, kad su mediniais langais nereikia daug vargti. Užtenka minimalaus rūpesčio ir tai bus pakankama norint gerai langų būklei palaikyti.
Kokybiški mediniai langai ir taip yra padengti apsauginiais sluoksniais bei apsaugoti nuo pažeidimų – langų gamintojai viską apgalvojo ir sukūrė taip, kad tokie langai būtų ne tik gražūs, natūralūs, jaukūs, bet ir tvirti bei kokybiški.
Kokių konkrečių veiksmų imtis prižiūrint natūralaus medžio langus?
Pagrindinis priežiūros aspektas mediniams langams yra nuolatinis valymas. Tai padeda apsaugoti langus nuo nešvarumų ir palaikyti gerą jų išvaizdą. Nevalomi langai greičiau sensta, kai kuriais atvejais tam tikros medžiagos gali pakenkti medžiui ir jį pažeisti.
Prieš valydami medinius langus atkreipkite dėmesį, ar valikliai savo sudėtyje neturi cheminių valiklių, šveičiamųjų dalelių. Šie komponentai gali pakenkti tam tikroms medžio rūšims ir ant jo esantiems dažų ar lako sluoksniams. Valymui tinka baldų valikliai ar tiesiog vanduo su muilu.
Taip pat svarbu tinkamai valyti ir stiklus – tam yra skirti specialūs stiklo valikliai, kurie netinka mediniams langų rėmams. Prižiūrint medinius langus taip pat svarbūs ne tik mediniai langų rėmai, bet ir sandarinimo tarpinės, kurias reikėtų periodiškai sutepti.
Medinių langų priežiūra tikrai nereikalauja daug dėmesio. Valykite langus pagal poreikį, tada, kai jaučiate, kad to išties reikia ir galėsite džiaugtis gražia jų išvaizda bei išskirtiniu stiliumi dar daug metų.
Patikrinkite, ar nėra žalos
Nuvalydami dulkes nuo rėmų ieškokite įtrūkimų, lupimosi ar pelėsio. Galite pastebėti vietas, kur nukrito apdaila, atidengdama natūralią medieną. Jūs nenorite, kad jūsų mediniai langai liktų be apsaugos, todėl turėtumėte kuo greičiau tai sutvarkyti.
Nuplaukite rėmelį
Langų rėmams valyti nereikia brangių produktų. Viskas, ko jums reikia, yra švelnus ploviklis, šiltas vanduo ir minkšta šluostė arba kempinė. Užuot permirkę, norite, kad audinys būtų drėgnas. Tai apsaugo nuo nešvaraus, muiluoto vandens nutekėjimo per rėmus ir į palangę. Dažnai skalaukite ir išgręžkite audinį, o vandenį pakeiskite, kai jis užsiterš. Kai tik baigsite valymą, nuvalykite rėmus švaria, drėgna šluoste, kad pašalintumėte muilo likučius. Tada nuplaukite sausu skudurėliu, kad pašalintumėte drėgmės perteklių.
Nuvalykite stiklą
Vėlgi, galite naudoti bendrąjį stiklo valiklį arba sumaišyti savo su actu ir vandeniu. Apipurkškite stiklą, nuvalykite jį mikropluošto šluoste arba laikraščiu, o kai jis išdžius, nublizginkite stiklą sausa šluoste, kad blizgesys būtų be dryžių.
Prižiūrėkite medieną
Jei susiduriate su rėmo dalimis, kurias reikia atnaujinti, pradėkite šlifuodami vietas smulkiu švitriniu popieriumi. Įtrūkimus ar žemas vietas užpildykite medienos užpildu ir išlyginkite paviršių glaistymo peiliuku. Leiskite remontui išdžiūti per naktį, prieš atlikdami pakartotinį apdailą. Kai kurie dažai visiškai užstos saulę, tačiau sulaiko drėgmę, kuri skatina irimą. Norite lauko latekso arba aliejinių emalinių dažų. Arba, jei norite natūralios išvaizdos, geresnis pasirinkimas yra pusiau permatomos dėmės, užtikrinančios apsaugą nuo saulės ir drėgmės. Užtepkite vieną ploną dažų leiskite jam dvi valandas išdžiūti prieš dengdami antrą sluoksnį.